Dnes trochu odbočím a to že úplně mimo mísu. Ale myslím si, že je to potřeba.
Již několik let jsem dárcem krve, a protože daruji velice pravidelně, k dnešnímu dni jsem odevzdala něco kolem 20 litrů mé krve ORho+. To znamená, že jsem transfuzní stanici navštívila 42x. A protože mám nárok na ocenění Zlatá medaile Prof. MUDr. Jana Janského, zúčastnila jsem se v úterý slavnostního předání této plakety. Toliko ke mně.
Slavnostní předání proběhlo v prostorách nám dárcům dobře známých a to přímo na místě, kde krev odevzdáváme. Paní primářka je velice milá a hezká paní. Vždy když probíhají odběry, prochází po chodbách a mile se usmívá a každého zdraví a někdy dokonce zastupuje funkci lékařky a nám dárcům měří tlak a povoluje vstup na sál. Tak tato paní primářka nám promítla několik fotografií ze zákulisí této stanice, kam je nám smrtelníkům pohled za normálních okolností odepřen a podala dokonalý výklad o tom, co se s naší krví děje a jak probíhá její zpracování. Po teoretické části nastala část praktická. Z hygienických důvodů nám procesy neukazovali za chodu, ale na vypnutých přístrojích a měli pro nás přiopravené různé vzorky krve a plazmy, které se třeba nemohou použít. Tak například plazma zdravého člověka, který dodržel přísný zákaz před odběrem nejíst nic tučného je krásná, žlutá a průzračná. Ovšem člověk, který se nacpe večer kachnou jeho plazma je ráno nepopsatelné konsistence a barvy, to znamená, že sice má nádech žluté, ale celkově vypadá jako žluté mlíko. Fuj. Teď opravdu vím, co dělají tuky s krví. Ještě že to nejím. Všichni obézní a nezdravě žijící lidé by měli tuhle plazmu vidět. Mělo by to stejný efekt, jako když člověk vidí plíce kuřáka. Pak nám ukázali co se děje s pytlíkem naší krve. Ta putuje do centrifugy, kde se oddělí červené krvinky od plazmy a mezi těmito složkami se drží slabě červený proužek odpadu, který se vyhazuje. Existuje mašinka, která dokáže tyto složky bezpečně oddělit. Na konci článku jsem přidala video.
Červené krvinky - Jejich podání je indikováno ke krytí velkých krevních ztrát při úrazech či velkých operacích.
Krevní plazma - Slouží k výrobě řady dalších léčiv, ovšem v klinickém použití se též podává přímo (např. při vážných popáleninách).
Můj dlouholetý omyl, že prostě krev vezmou a dají jinému, byl vysvětlen. Moje krev se „rozebere“ na různé části a ty se pak podle potřeby zužitkují. Protože je vhodné pacientovi dávat části krve, které mu opravdu chybí a není dobré ho zatěžovat tím, čeho má dostatek.
Potom nám paní primářka oznámila, že je na nás velice pyšná, protože naše oddělení v Chomutově je vyhlášené a většina naší krve po zpracování odchází do Motola v Praze. Chomutov má kolem 3.000 dárců!!!
Také jsem se dozvěděla, že to není zase až tak jednoduché s těmi skupinami krve. To, že já 0+ mohu dát komukoliv zase, až taková pravda není. Mohu dát kterékoliv „plusové skupině“ a 0- může dát kterékoliv „minusové skupině“. Ale ani to, že já dávám 0+ neznamená, že pacient třeba s A+ může bez obav přijmout mou krev. Nejdříve se musí ve zkumavce smísit moje plazma s pacientovými červenými krvinkami a pak moje krvinky s jeho plazmou a až po té, co se zjistí, že se složky snesou, může být krev použita. Jinak by mohl dojít až k úmrtí pacienta.
Také jsem se dozvěděla, že vzorečky plazmy, která byla někomu aplikována, se několik let uchovává pro případ, že obdarovaný onemocní nějakou infekční chorobou. V takovém případě pak naše oddělení může dokázat, že darovaná plazma byla zdravá a pán si ten Aids uhnal někde jinde a ne při operaci.
Jinak všechny dokumenty všech dárců se uchovávají desítky let a pak se skartují a pálí.
Takže je důležité, aby bylo dostatek dobrovolných dárců krve, protože:
Krev hraje v současné medicíně nezastupitelnou a stále rostoucí roli. Nelze ji uměle vyrobit.
Je třeba např. při:
- » těžkých úrazech,
- » řadě operací (zejména plicní, cévní, ortopedické, transplantace,.),
- » léčbě otrav,
ale i celoživotně jsou na ni odkázání např.:
- » lidé léčení umělou ledvinou
- » lide se zhoubnými nemocemi krve,
a léky z krve vyrobené jsou nezbytně nutné pro:
- » nemocné s poruchami srážlivosti (např. hemofilici)
- » léčbu poruch obranyschopnosti,
- » léčbu popálenin
a v řadě dalších situací.
S rozvojem dalších léčebných metod roste stále i potřeba krve získávané od dárců.
V průměru dostane každý občan za svůj život 4x krevní transfúzi a 12x preparát vyrobený z krve!
No a během toho sezení a příjemného povídání s paní primářkou a paní vedoucí jsme popíjeli kávu a cpali se chlebíčkama. Dostali jsme plaketu a upomínkový hrníček. Takže přátelé jestli ještě nejste dárci, tak se honem přihlaste. Třeba se tam někdy potkáme. Já mám před sebou další ocenění a to je Zlatý kříž za 80 odběrů… To je tak za dalších 10 let.